Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Położna środowiskowa @ Yanalya / Freepik
Położną środowiskową ma każda kobieta na całe swoje życie. Wybieramy ją przecież już przy zapisywaniu się do ośrodka zdrowia. Niewiele osób o tym wie lub zapomina, a dopiero okres ciąży i połogu uświadamia nam to, że położna środowiskowa jest nam niezbędna. Już w okresie ciąży od 21. tygodnia mamy prawo korzystać z wizyt położnej środowiskowej w domu. Ma ona wtedy za zadanie edukację przyszłej mamy w zakresie porodu, opieki nad noworodkiem i połogu. Jeśli wybrana kiedyś położna Ci nie odpowiada możesz ją zmienić - 2 razy w ciągu roku możesz to zrobić bezpłatnie. Pamiętaj też, że obecnie nie ma rejonizacji, więc położną możesz wybrać z innego ośrodka niż ten, do którego jesteś zapisana do lekarza rodzinnego.
Położna środowiskowa sprawuje opiekę nad Tobą i dzieckiem w okresie pierwszych dni życia malca, a Twojego połogu. Jej zadaniem jest badanie noworodka, sprawdzanie jak się goi pępek, doradzanie w kwestiach higieny, kąpieli i pielęgnacji oraz rozwoju malca. Powinna ona zbadać malca, zważyć i nanieść pomiary na siatkę centylową, aby ocenić czy się prawidłowo rozwija. Jej zadaniem jest również pokazanie rodzicom jak przewijać maluszka, jak go kąpać, dbać o wrażliwą skórę dziecka, myć buzię. Podpowie również jak ustalać malcowi plan dnia, ile dziecko powinno spać, jak radzić sobie z kolką czy ulewaniem oraz wyjaśni kwestię szczepień.
Jest to szczególnie ważne przy pierwszym dziecku, gdy młodzi, zatroskani rodzice są zaskoczeni ilością nowych obowiązków i zagubieni oraz niepewni czy dobrze opiekują się wymagającym nieustannej uwagi noworodkiem.
Bada ona również mamę, sprawdza jak się goi kroczę po nacięciu lub pęknięciu albo rana po cesarce, czy macica obkurcza się prawidłowo oraz doradza w kwestii karmienia piersią. Może ona również ocenić czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi, a w razie potrzeby skorygować błędy. Położna zapyta Cię też jak często karmisz, ile czasu je dziecko, będzie chciała wiedzieć jak wyglądają odchody połogowe i czy odczuwasz jakieś niedogodności. Przygotuj sobie listę pytań na temat nurtujących Cię kwestii, żeby o niczym nie zapomnieć.
Do położnej warto zgłosić się już w czasie ciąży. Zapytaj w swoim ośrodku zdrowia, do której położnej jesteś zapisana i weź do niej numer telefonu. Zadzwoń i umów się na wizytę jeszcze przed porodem, aby zapoznać się z nią i ocenić czy Ci odpowiada. Przygotuj sobie też pytania, które chcesz jej zadać na temat ciąży, porodu, połogu i pielęgnacji noworodka. Położna może też prowadzić Twoją ciążę, wtedy na wizyty kontrolne umawiasz się właśnie z nią, a u lekarza wystarczy, że pojawisz się 3 razy w ciągu 9 miesięcy.
Po porodzie zapisujesz dziecko do przychodni do lekarza pediatry i powiadamiasz o porodzie swoją położną lub robi to ośrodek zdrowia, jeśli w czasie zapisu dziecka zgłosisz taką potrzebę. W ciągu 48 godzin od Twojego wyjścia ze szpitala powinna się do Ciebie zgłosić, przeważnie telefonicznie, położna wyznaczona przez ośrodek zdrowia do opieki nad Tobą i Twoim maluszkiem. Umawiasz się z nią wtedy na pierwszą wizytę patronażową, która następuje zwykle w ciągu 2-3 dni.
W ramach NFZ przysługuje Ci prawo do 6 wizyt patronażowych położnej środowiskowej, w tym 4 wizyty są dla położnej obowiązkowe. Musi je ona odbyć w ciągu 6 tygodni po porodzie, więc w czasie trwania Twojego połogu. Położna ma obowiązek odwiedzić Cię w domu, jednak nie zawsze tak się dzieje. W niektórych przychodniach wizyty odbywają się w gabinecie położnej w ośrodku zdrowia.
Czy prawidłowo przystawiasz dziecko do piersi?
Jak dbać o piersi, gdy masz obolałe lub poranione brodawki?
Jak sobie radzić w czasie nawału pokarmu lub kryzysu laktacyjnego?
Co robić, gdy rana po cesarce lub nacięciu krocza boli lub piecze?
Jak kąpać, przewijać i nosić dziecko?
Jak ubierać maluszka na spacer, a jak w domu?
Jak sobie radzić, gdy dziecko ma kolki, nadmiernie ulewa lub ma biegunki?
Co robić, gdy maluszek ma wysuszoną skórę?
Ile dziecko powinno spać i jak je usypiać?
Nie krępuj się pytać położną o najbardziej intymne kwestie. Zna ona bardzo dobrze potrzeby i troski młodych rodziców oraz bolączki połogowe świeżo upieczonych mam. Jest również przygotowana do udzielania porad w kwestiach sfery seksualnej po porodzie oraz wsparcia psychicznego rodziców noworodka. Po okresie połogu, gdy skończycie już wizyty patronażowe położnej, czeka Was jeszcze wizyta pielęgniarki środowiskowej. Warto podkreślić, że są to dwie różne osoby, bo często są przez rodziców mylone. Pielęgniarka środowiskowa odwiedza Was około 3-4 miesiąca życia dziecka.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
83.0.*.* 2018.11.07 14:04
siema kto 2018? :DDDDDDDDDD
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.